Posted by : Unknown 17 lutego 2013

Czym są Mapy Myśli?

Mapy myśli są skutecznym sposobem przelewania naszych rozważań i skojarzeń na papier. Jest to sposób notowania, który nie opiera się na żmudnym i bezskutecznym tradycyjnym notowaniem wszystkiego co usłyszymy bądź co myślimy na papier.

Główną zaletą map myśli jest szybkość ich wykonania oraz skuteczność o wiele większa od tych notatek, które sporządzamy od początków czasów szkolnych.

Jak tworzyć mapy myśli?

 Jak widać na załączonym obrazku mapy myśli opierają się na kluczowych słowach(a nie jak to w zwykłych notatkach - wszystkim). Tworząc mapy myśli należy zacząć od słowa-klucza, które symbolizuje główny temat naszych rozważań. Następnie od naszego głównego słowa należy tworzyć rozgałęzienia, które składają się z podkategorii naszego tematu.

Ujmując to prościej mapy myśli są jak drzewo...zaczynamy od konarów stopniowo przechodząc do korony.

Tworząc mapy myśli pamiętaj o rysunkach(obowiązkowa przy słowie-kluczu oraz jego najbliższych odnogach). Usprawnia to Twoją naukę oraz zapamiętywanie, pobudza to Twój mózg to intensywniejszych skojarzeń. Jak już wspominałem w poprzednich wpisach tworząc rysunki używać 2 półkul mózgu.


1. Przygotują duża kartkę papieru lub...

Tworząc mapy myśli musisz zadbać o dużą przestrzeń (min. A4) do przelewania swoich myśli. Rysunki zajmują sporo miejsca, a do komfortowego odczytu dobrze by było również, aby słowa nie leżały ścisło przy sobie.

Zamiast kartki papieru możesz użyć programów komputerowych do tworzenia map myśli takich jak:
  • MindMeister - bezpłatna strona do tworzenia map on-line,
  • FreeMind - darmowy program oparty na javie.
Takich programów jest mnóstwo choć zalecam jednak odręczne rysowanie map myśli.

2. Napisz i naszkicuj słowo-klucz

 Słowo-klucz to najważniejsza część Twojej notatki. Musisz pamiętać, aby było ono wyrażone w maksymalnie dwóch słowach oraz było w miarę obszernym zagadnieniem po to, abyś mógł dać w miarę możliwości jak najwięcej odgałęzień. Słowo-klucz to nic innego jak główny temat Twoich rozważań.

3. Odgałęziaj!

Stopniowo rozgałęziaj od Twojego głównego słowa wszystkie "działy" które Ci się z nim kojarzą. Pozwoli to Tobie na posegregowanie na różne kategorię Twoich myśli i zawartych w nich informacji. Pamiętaj, przechodź zawsze od ogółu do szczegółu stosując tą zasadę przy Tworzeniu rozgałęzień.

4. Kiedy skończysz 

Ubarwiaj, rysuj, rób wszystko aby Twoja mapa była jak najlepsza. Przeczytaj ją jeszcze raz, zobaczysz jak pomysłu przychodzą Tobie same do głowy. Załóż sobie teczkę z Twoimi wszystkimi mapami myśli, abyś miał do nich łatwy wgląd. 

W praktyce

Mapy myśli możemy zastosować w każdej dziedzinie życia. Jeśli w szkole organizowany jest jakiś projekt, na który każdy z grupy rzuca jakiś pomysł wystarczy narzucić szybki szkic mapy, aby wszystkie pomysły stały się jasne, żebyś mógł rozwinąć lepiej ich idee oraz lepiej je uporządkować. 

Nie przemęczysz się także jeśli szukasz pomysłu na dany temat w domu. Przykładowo nie wiesz co robić w wakacje. Co robisz? Jak słowo-klucz wpisujesz WAKACJE i od tej idei startując wpisujesz kolejne opcje rozważając je w późniejszym okresie.

Wpadł Ci świetny pomysł do głowy w szkole bądź autobusie? Nic prostszego, wystarczy mieć przy sobie kartkę papieru i już możesz szybko wywnioskować zalety Twojego pomysłu. Ów kartkę możesz schować później do swojej teczki z mapami myśli po to, abyś mógł potem szybko powrócić do Twoich pomysłów w domu.

Nikt nie zabroni Tobie także stosować map myśli do nauki. Dzięki stosowaniu tej metody możesz posegregować interesujące Ciebie zagadnienia i odrzucić te mniej przydatne.

Mapy myśli są też doskonałym sposobem notowania na wykładach, wystarczy tylko wyszukiwać kluczowe słowa. Podstawa to uważne słuchanie...a nie bezsensowne notowanie wszystkiego co się usłyszy.

Jeśli prowadzisz szkolenie, bądź chcesz przedstawić swoje pomysły dla znajomych, dlaczego nie użyć mapy myśli zamiast zapamiętywania serii wywodów i pokazywania długich notatek, które rzekomo mają ułatwić Tobie przedstawienie tematu?

 Zalety map myśli

  • szybkie notowanie,
  • wykorzystanie obu półkul mózgu,
  • lepsze zapamiętywanie,
  • skuteczne planowanie, organizowanie, podejmowanie decyzji,
  • wizualizacja pomysłów, idei, planów,
  • skuteczne skojarzenia i automatyczne sugerowanie rozwiązań przez mózg,
  • doskonałe narzędzie do burzy mózgów.

Podsumowanie

Jeśli chcesz notować szybciej, dokładniej oraz przyjemniej, zacznij stosować mapy myśli! To będzie duży krok w procesie Twojego osobistego rozwoju. Mapy myśli przydadzą się Tobie w każdym aspekcie Twojego życia.

Zachęcam do komentowania. Jak Tobie zdarzyło się używać map myśli?

Leave a Reply

Każdy komentarz motywuje mnie do motywowania Ciebie! Skrobnij coś ; )

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

A tyle osób mnie już odwiedziło

Aktualne wyzwania

-Hablar en español,
-Harmonica 30 days challange,
-Maroko,
-Kalistenika 6x w tyg.

Like it!

Popularne Posty

Obsługiwane przez usługę Blogger.

- Copyright © Sięgaj wyżej -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -